Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pot beneficia de somaj?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pot beneficia de somaj?

Din octombrie 2008 pana in august 2009 am lucrat la o firma si am plecat prin demisie.M-am reangajat la alta firma august 2010 si pana in prezent cand lucrez.Intrebarea mea e daca firma unde lucrez acum se inchide pot beneficia de somaj?
Beneficiati de somaj numai daca indepliniti conditiile prevazute de lege:
1. c.i.m. sa inceteze pentru motive neimputabile salariatului
2. sa aveti un stagiu minim de cotizare de 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei depunerii cererii.
Beneficiati de indemnizatie de somaj deoarece se pare ca aveti 12 luni lucrate si cotizate la somaj in ultimele 24 de luni.