Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... concubinaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

concubinaj

traiesc in concubinaj de 14 ani iar acum concubinul vrea despartirea impreuna am reusit sa ridicam o casa pt ca am muncit in italia amandoi eu pe mai putini bani el pe mai multi actualmente stau in casa dar ma tot someaza sa plec ce pot sa fac unde sa ma adresez sau daca pot sa mai stau aici o perioada pt ca nici nu am unde sa ma duc ce ma indrumati?
Apelati la un avocat.Atat casa cat si celelalte bunuri dobandite in comun in timpul concubinajului sunt bunuri comune si fac obiectul bunurilor comune pe cote parti.Astfel va revine jumatate din casa cat si din celelalte bunuri. Nu va parasiti domiciliul, actionati-l in instanta.Aveti tot atatea drepturi ca si el.Este vorba despre partajul bunurilor comune
In cazul bunurilor dobandite in timpul concubinajului nu exista prezumtia de "bunuri comune"!!!
In caz de partaj fiecare parte va dovedi (daca poate) cat a contribuit la achizitionarea bunurilor respective.

marcios, banuiesc ca imobilul este numai pe numele concubinului... Ceea ce inseamna ca aveti ceva de "furca" daca doriti sa obtineti ceea ce considerati ca vi se cuvine.

Va puteti adresa instantei de judecata.
trope_doi, utilizator