avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1858 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... persoana fizica
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

persoana fizica

buna ziua ma numesc moraru sorin .am cumparat o casa an rate direct de la proprietar ,ulterior am cunoscut o fata care traiesc an concubinaj ,daca ne despartim peste 4 ani cand termin si ratele la casa concubina are dreptu la partaj?
Cel mai recent răspuns: ContSters224434 , utilizator 12:08, 6 Octombrie 2011
Traind in comun va trebui sa procedati la partajarea imobilului.
Ultima modificare: Joi, 6 Octombrie 2011
ContSters145448, utilizator
da..din moment ce ratele sunt si in timpul concubinajului!Casa inca nu este un bun dobandit"nu vine din afara"
de partaj nu pote fi vorba dar are un drept de creanta pt sumele pe care le va dovedi ca le-a achitat in vederea platii ratelor .
cum sa procedez cu ratele .concubina nu participa cu apsolut nimic an casa
un notar va poate ajuta!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Partajul in cazul concubinajului axile axile Buna ziua, Locuiesc in concubinaj cu concubina mea din 2001,In 2004 eu personal am cumparat un apartament din fonduri proprii, ca urmare a vanzarii unui ... (vezi toată discuția)
Concubinaj ContSters224398 ContSters224398 Buna ziua! Ma numesc Gabriela si am o mare nelamurire.Stau cu un baiat de 10 ani care din nefericire era intr0o relatie de concubinaj cu o alta fata si exista ... (vezi toată discuția)
Concubinaj marcios marcios traiesc in concubinaj de 14 ani iar acum concubinul vrea despartirea impreuna am reusit sa ridicam o casa pt ca am muncit in italia amandoi eu pe mai ... (vezi toată discuția)