Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... persoana fizica
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

persoana fizica

buna ziua ma numesc moraru sorin .am cumparat o casa an rate direct de la proprietar ,ulterior am cunoscut o fata care traiesc an concubinaj ,daca ne despartim peste 4 ani cand termin si ratele la casa concubina are dreptu la partaj?
Traind in comun va trebui sa procedati la partajarea imobilului.
ContSters145448, utilizator
da..din moment ce ratele sunt si in timpul concubinajului!Casa inca nu este un bun dobandit"nu vine din afara"
de partaj nu pote fi vorba dar are un drept de creanta pt sumele pe care le va dovedi ca le-a achitat in vederea platii ratelor .
cum sa procedez cu ratele .concubina nu participa cu apsolut nimic an casa
un notar va poate ajuta!