Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

tatal meu este mostenitorul unui teren, la primarie apar mai multi mostenitori, ca sa poata primaria sa ii dea titlu de proprietate pe numele lui trebuie sa duca o declaratie de la ceilalti cum ca nu au nici un fel de pretentie pe acel teren. cum arata o astfel de declaratie?
Ce document detine cu care sa dovedeasca ca este mostenitorul terenului? Functie de acest raspuns voi reveni.
Daca exista mai multi mostenitori o astfel de declaratie nu poate decat sa fie notariala si sa specifice expres ca mostenitorii renunta la drepturile privind acest teren .B-)
adeverinta de la primarie
Daca pe adeverinta este trecut numai numele tatalui, atunci dansul urmeaza sa semneze procesul verbal de punere in posesie, iar apoi va primi titlul de proprietate.
Daca pe adeverinta este trecut unul sau ambii bunici, decedati, impreuna cu mostenitorii directi, printre care si tatal dv., atunci mostenitori sunt toti cei trecuti pe adeverinta. In acest caz, tatal poate mosteni intreaga avere inscrisa in adeverinta, numai daca ceilalti mostenitori dau declaratie notariala ca renunta la succesiune. Succes!