Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... incredintare minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

incredintare minor

suntem divortati si sotiei mele i sa incredintat fetita minora .fosta sotie vrea sa plece in SPANIA ca a mai lucrat acolo la un nou contract si lasa fetita singura cu bunicii din partea fostei sotii care sunt de calitate indoielnica si nu sunt in stare sa i dea educatia corespunzatoare.pot sa fac cerere la judecatorie sa mi reincredinteze mie fetita ? astept raspuns
Actiunea de reincredintare a minorului poate fi admisa doar in situatia in care din probele administrate rezulta fara putinta de tagada ca imprejurarile avute de instanta la luarea acestei masuri s-au schimbat.
Astfel, acea calitatea indoielnica a bunicilor materni de care vorbiti nu este suficienta in sine pentru a obtine reincredintarea minorei, fiind necesare probe mult mai "energice" pentru obtinerea incredintarii minorei.
Sunt mult mai multe aspecte de verificat si de probat in astfel de actiuni.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Cea mai energica proba in cazul de fata e ca instanta i-a incredintat mamei minorul si acesta... nu e crescut de mama!
Adica ti-l dau tie si tu il lasi la altii? Nu conteaza ca sunt bunici, veri sau vecini, copiii se cresc de catre parinti in primul rand.

Cerere puteti sa faceti in toate cazurile, in cel de fata chiar aveti o motivare buna, numai s-o dovediti.