Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Reabilitare judecatoreasca - Cazier Curat
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Reabilitare judecatoreasca - Cazier Curat

Salut ,

In anul 2009 , luna iunie am fost condamnat la 5 luni de inchisoare cu supendare pentru conducere sub influenta bauturilor alcoolice:(.

Vreau si eu sa stiu cand si cum pot face reabilitarea judecatoreasca.Ideea este ca am pierdut 3 locuri de munca pana acum din cauza cazierului judiciar.

Trebuie sa stiu cum si cand pot scapa de aceasta problema...multumesc anticipat !
Reabilitarea de drept va interveni in cazul dvs. dupa expirarea termenului de incercare care se compune din cuantumul pedepsei aplicate= 5 luni la care se adauga o perioada de 2 ani conform art.82 c.pen, deci total =2 ani si 5 luni.
Acest termen se calculeaza de la data ramanerii definitive a hotararii de condamnare.
Reabilitarea de drept va interveni daca vor fi indeplinite conditiile prev de art 86 c.pen.;)
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Va multumesc!