avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Reabilitare judecatoreasca - Cazier Curat
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Reabilitare judecatoreasca - Cazier Curat

Salut ,

In anul 2009 , luna iunie am fost condamnat la 5 luni de inchisoare cu supendare pentru conducere sub influenta bauturilor alcoolice:(.

Vreau si eu sa stiu cand si cum pot face reabilitarea judecatoreasca.Ideea este ca am pierdut 3 locuri de munca pana acum din cauza cazierului judiciar.

Trebuie sa stiu cum si cand pot scapa de aceasta problema...multumesc anticipat !
Cel mai recent răspuns: GreenStory , utilizator 12:16, 31 Ianuarie 2011
Reabilitarea de drept va interveni in cazul dvs. dupa expirarea termenului de incercare care se compune din cuantumul pedepsei aplicate= 5 luni la care se adauga o perioada de 2 ani conform art.82 c.pen, deci total =2 ani si 5 luni.
Acest termen se calculeaza de la data ramanerii definitive a hotararii de condamnare.
Reabilitarea de drept va interveni daca vor fi indeplinite conditiile prev de art 86 c.pen.;)
Ultima modificare: Luni, 31 Ianuarie 2011
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Va multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Stergerea din cazier judiciar DUMITRULAURENTIU DUMITRULAURENTIU in data de 15.12.2009.am fost condamnat la 9 luni inchisoare cu suspendare conditionata cf.art.81,82 CP ptr.art.87/1 OUG 195/2002,74/1,a,c CP,76/1,dCP,71,64/a ... (vezi toată discuția)
Cazier judiciar razvan82x razvan82x buna ziua as dori si eu oexplicatie.am fost condamnat acum 2 ani la 2 ani cu suspendare si as dori sa stiu daca imi apare in cazier acea condamnare.va ... (vezi toată discuția)
Cand va interveni reabilitare de drept? pampam00 pampam00 Buna ziua intrebarea mea ar fi urmatoarea.primind hotararea definita in data de 15 ianuarie 2013 de mai jos. cand va interveni reabilitarea de drept? dupa ... (vezi toată discuția)