Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... o opinie juridica va rog
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

o opinie juridica va rog

el -cetatean turc, ea cetatean turc, casatoriti in turcia, el cumpara un apartament in romania, acel apartament este doar bun al lui sau e bun comun ? va rog daca ma puteti lamuri, va multumesc.
doar un avocat specialist in legislatie turceasca va poate da un raspuns concret .
Conform Legii 105/1992 privind reglementarea raporturilor de drept international privat, art 49 "dreptul de proprietate si celelalte drepturi reale asupra bunurilor sunt carmuite de legea locului unde acestea se afla". Intrucat apartamentul este in Romania se aplica legea romana (lex rei sitae) indiferent care este cetatenia proprietarilor. Daca apartamentul a fost cumparat in timpul casatoriei celor doi atunci este bun comun.