Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... din ce moment se plateste pensia alimentara?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

din ce moment se plateste pensia alimentara?

In martie 2010 fosta sotie a introdus actiunea de divort, insotita de cererea pensiei alimenitare la judecatoria resedintei. Dupa aproximativ 3 saptamani a luat legatura cu avocata ei, amanand judecarea dosarului,motivand impacarea partilor. Dupa 5 luni, a introdus dosarul pe rol. Rugamintea mea este de a-mi raspunde de cand se ia in calcul pensia alimentara? din martie sau din august?
De la data introducerii actiunii. In cazul in care dosarul a fost suspendat, pensia e datorata din martie.
Daca s-a renuntat la actiunea initiala si in august a introdus o alta actiune atunci datorati pensia din august.
Totusi, indiferent de solutia instantei trebuie sa va ganditi ca acel copil nu are nici o vina pentru neintelegerile parintilor si are nevoie si de grija dumneavoastra. :(
depinde ce pronunta judecatorul si ce cer partile!
multumesc de raspuns. Va aduc la cunostinta precizari: in august nu am fost citat la domiciliu, cred ca s-a mers pe toate datele existente deja la dosar( dosarul din martie), nefiind necesare ulterior niciun altfel de acte, doar adeverinta salariala de venit. Cat despre copiii, uneori sunt arme in mainile unor parinti frustrati.
Copii devin arme pentru ca parintii se folosesc de ei pentru neintelegerile pentru care ei nu au nici-o vina.
Incercati sa ajungeti la o intelegere cu sotia, ramaneti in relatii amicale pentru binele copiilor.
Daca nu ati fost citat inseamna ca asa cum v-a scris doamna justicemn datorati pensie din martie
Actiunea a fost suspendata la cererea partilor si dosarul a fost repus pe rol?
Sau s-a renuntat la actiunea initiala de divort si ulterior s-a depus o alta actiune?
In perioada martie-august ati contribuit la cresterea si educarea minorului cu bani , imbracaminte, alimente sau mai exact care a fost situatia in aceasta perioada?
In functie de raspunsul dvs. revin cu detalii.