Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... desprindere asociatie locatari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

desprindere asociatie locatari

am vrea sa ne desprindem de asociatia de locatari si sa infiintam una noua pe o scara sau 2
va rog sa ma indrumati ,care este demersul necesar si daca se poate si fara taxa

am inteles ca aceasta e in jur de 1000 lei, dar ca se poate si fara .

multumesc frumos

Aici pe forum au fost date zeci de raspunsuri privind constituirea unei as. prop. cu desprindere de o alta sau chiar una noua.
Dati o cautate pe acest topic, aici pe forum si veti gasi mai multe comentarii.
Ideea este ca proprietarii de pe o scara sau mai multe sa hotarasca acest lucru, sa existe un comitet de initiativa in acest sens, faceti iute o AG a proprietarilor respectivi, hotarati, bateti in cuie un comitet executiv in frunte cu un presedinte, anuntati asociatia "mama" de intentia dvs., intocmiti dosarul de constituire asa cum scrie Legea 230, faceti protoculul de desprindere privind activul si pasivul proprietarilor desprinsi, dupa ce actele sunt gata (aici este mai greu) intocmiti contracte cu furnizorii de servicii si utilitati.
Despre ce taxe vorbiti? Sigur sunt niste cheltuieli de constituire acolo, dar nu taxe...
Aici gasiti procedura de urmat:
www.avocatnet.ro/content/con...

Va costa atat cat sa-i rasplatiti efortul cuiva care se va ocupa de elaborarea documentatiei si mersul in toate locurile si ori de cate ori este nevoie cu acest dosar pana cand veti avea stampila asociatiei la presedinte.
@elga50

multumesc mult

deci sa inteleg ca pt infiintare asociatie trebuie sa fie de acord 20 la suta din totalul proprietarilor viitoarei asociatii?

eram putin in dubiu credeam ca trebuie 50 la suta plus 1

@ adam grecu

aveti dreptate m-am exprimat gresit , graba e de vina

multumesc mult
Nu, 20% e suficient ca sa se convoace AG pentru a se hotari infiintarea asociatiei de proprietari.
Pentru infiintarea asociatiei e nevoie de 50% + 1 din totalul proprietarilor din bloc sau scara.
In mod practic o convocati o data, o reconvocati de maxim 2 ori si apoi strangeti semnaturi cu orice prilej si in orice mod astfel incat sa aveti acest cuantum de 50% + 1, fara de care dosarul asociatiei este respins la judecatorie.