Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... pretul corect ?
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

pretul corect ?

Buna,
am cumparat un televizor acum aproape 2 ani si care s-a stricat.Fiind in garantie si nemaiputand fi reparat,sevice-ul mi-a dat proces-verbal de negatie ca sa-mi dea magazinul banii inapoi .Am fost la magazin si cei de acolo au fost de acord cu restituirea sumei dar fara o actualizare,doar cat am dat pe el,bani cu care nu mai pot sa achizitionez acum un alt televizor in conditiile in care a crescut si TVA-ul si inflatia; intrebarea mea este daca procedeaza corect si ce pot face ?
ooo
dar va rog nu va inghesuiti chiar toti cu raspunsul...cam atat cu promptitudinea pe aici,ce sa zic parea o chestie serioasa site-ul asta.
mai bine incerc in alta parte.
anaconda1 a scris:
parea o chestie serioasa site-ul asta.

O "chestie serioasa" nu inseamna ca cineva e obligat sa raspunda miilor de subiecte zilnice. Cititi regulamentul de postare, deja l-ati incalcat.
Avand in vedere ca Legea 449/2003 foloseste termenul de rezolutiune a contractului, care are drept efect punerea partilor in situatia anterioara incheierii contractului - deci se vor restitui prestatiile efectuate (dumneavoastra bunul, vanzatorul pretul), iar in OG 21/1992 nu mai exista prevederea privind contravaloarea actualizata, vi se va rambursa pretul platit la momentul achizitiei.
Aveti posibilitatea de a solicita eventuale despagubiri in instanta.
Andreea Lisievici a scris:

anaconda1 a scris:
parea o chestie serioasa site-ul asta.

O "chestie serioasa" nu inseamna ca cineva e obligat sa raspunda miilor de subiecte zilnice. Cititi regulamentul de postare, deja l-ati incalcat.

este adevarat si-mi cer scuze pt. remarca dar nici nu-mi place cand sunt luat peste picior....ms.
iata un raspuns concret si la obiect.....multumesc EasyMouse