Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... recuperare pensie de intretinere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

recuperare pensie de intretinere

Jurista intreprinderii la care lucreaza tatal copilului refuza sa-i retina acestuia sumele datorate cu titlu de pensie de intretinere. Ce se poate face in acest caz ?
Mergeti la un executor judecatoresc si faceti o cerere de punere in executare a hotararii judecatoresti definitiva si irevocabila referitoare la plata pensiei alimentare.
Acesta va face toate demersurile privind infiintarea popririi pe salariul fostului dvs sot.
Cora, eu nu prea cer dobanda legala, cer mai degraba daune de vreun fel, ca sunt mai consistente.
Dar nu cunosc o astfel de prevedere legala. As fi curioasa... :D
Dobanda legala protejeaza lipsa de folosinta... de ce nu pot obtine asta pentru 3 luni?

:-/ Nu spun nu absolut, dar mi se pare ilogic si nedrept... si ma indoiesc serios de asa prevedere.