avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 874 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... recuperare pensie de intretinere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

recuperare pensie de intretinere

Jurista intreprinderii la care lucreaza tatal copilului refuza sa-i retina acestuia sumele datorate cu titlu de pensie de intretinere. Ce se poate face in acest caz ?
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 12:12, 24 Aprilie 2008
Mergeti la un executor judecatoresc si faceti o cerere de punere in executare a hotararii judecatoresti definitiva si irevocabila referitoare la plata pensiei alimentare.
Acesta va face toate demersurile privind infiintarea popririi pe salariul fostului dvs sot.
Cora, eu nu prea cer dobanda legala, cer mai degraba daune de vreun fel, ca sunt mai consistente.
Dar nu cunosc o astfel de prevedere legala. As fi curioasa... :D
Dobanda legala protejeaza lipsa de folosinta... de ce nu pot obtine asta pentru 3 luni?

:-/ Nu spun nu absolut, dar mi se pare ilogic si nedrept... si ma indoiesc serios de asa prevedere.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Executor judecatoresc/poprire pensii/modalitate claniros7 claniros7 pentru un salariat am poprire pe salariu pentru pensia de intretinere datarata unui copil si sotiei ( 2 pensii) Acelasi salariat aduce si o sentinta a ... (vezi toată discuția)
Poprire cheltuieli de judecata mihai.iuha mihai.iuha Stimati utilizatori rog o indrumare, Se poate bloca un cont la banca de catre execut. judecatoresc. Acest cont este pensia pe caz de boala si indemnizatie de ... (vezi toată discuția)
Despre poprire gheorgheangelica gheorgheangelica Va rog sa ma lamuriti daca in urma adresei de infiintare a popririi, tertul poprit ( casa pensiilor) comunica executorului judecatoresc venitul din pensie al ... (vezi toată discuția)