Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Proprietate comuna pe cote parti, fortata si perpetua
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Proprietate comuna pe cote parti, fortata si perpetua

Buna ziua!
Problema mea este urmatoarea: Ieri, au venit niste domni, angajati ai unei firme care ofera servicii de televiziune prin cablu, si au inceput sa dea gauri prin tot blocul si sa instaleze fire. Ei pretind ca au o autorizatie de la primarie, dar, din cate stiu eu, accesoriile apartamentelor(scarile, peretii care nu apartin vreunui apartament etc.) sunt proprietate comuna(fortata si perpetua) a proprietarilor apartamentelor blocului, iar asta inseamna ca e necesar acordul tuturor proprietarilor apartamentelor blocului nostru pentru a a-si instala ei cablurile. Astept parerile voastre
Probabil au acordul comitetului executiv al asociatiei de proprietari, acordul presedintelui asociatiei. Nu trebuie acordul tuturor proprietarilor.
Primaria nu acorda autorizatie la operatorii de cablu/telefonie ,fara dovada acordului asociatiei de proprietari
In multe cazuri ,ca si in cel relatat de dvs ,operatorul a fortat realizarea de contracte prin asigurarea bazei tehnice la nivelul imobilului,astfel incat sa poata determina incheierea de contracte individuale,care in final " acopera " maniera de ocupare spatii pentru pozitionare baza tehnica.
Este practica similara ca si in cazul operatorului national de telefonie ,care initial invoca necesitatea pozarii de cabluri,dupa care suplimentar solicita si acordarea de spatii de inchiriere pentru repartitoare/relee etc
Va multumesc pentru raspunsuri! Eu am vorbit cu administratorul si mi-a spus ca l-a chemat primarul si i-a pus in vedere faptul ca o sa vina cei de la firma de cablu si o sa-si instaleze cablurile. El nu si-a dat niciun acord si nici presedintele asociatiei de proprietari.
Inseamna ca primarul are oarece rude sau prieteni in bloc sau si mai rau....o iesi de-un pesches ...... Nu se face asa ceva! Administratorului nu, ca el este angajat si nu are a decide nimic intr-o asociatie, dar presedintelui ar fi trebuit sa i se ceara acordul.
Mda, primarii astia!
elga50, moderator