Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... COMASAREA SPITALELOR
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

COMASAREA SPITALELOR

Am vazut articolul de pe site apoi lista de pe site-ul Ministerului Sanatatii si, din pacate, unitatea noastra este pe lista comasarilor. Am o nelamurire in acest sens:
se va inchide spitalul si se va muta DOAR personalul medical la noua unitate?
("în urma comasărilor şi a reprofilărilor de spitale nu va exista personal
medical disponibilizat")

sau

vom ramane in locatia actuala sub conducerea lor?
("182 unităţi sunt propuse să rămână fără personalitate juridică şi să se reorganizeze în secţii exterioare" ; " În cazul comasărilor, unităţile sanitare devin secţii exterioare ale unităţilor nou înfiinţate")
Chiar n-are nimeni nici o idee...?
Conform legii(nu-mi este la indemana acum) doar aparatul administrativ se desfiinteaza. Personalul medical este transferat integral...DAR....daca se considera oportun(din pct. lor de vedere) pot face ,,reorganizari'' si vor reduce si din personalul medical...sper sa nu fie si cazul dvs!
ContSters161126, utilizator