Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... lipsa capacitate procesuala folosinta parat (decedat) ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

lipsa capacitate procesuala folosinta parat (decedat) + mod de a identifica eventuali msotenitori

Buna ziua,
va supun atentiei urmatoare speta:
bunicii mele i s-a anulat o actiune de autenticare a unui act de vanz-cump sub sematura privata (incheiat in 1966) pe exceptia (ridicata din oficiu de catre instanta) a lipsei capacitatii de folosinta a paratului care era decedat din 1982 (reiese din raspunul de la Serv Evidenta Populatie Bucuresti).
Mentionez ca vanzatorul dobandise terenul prin mostenire, nu a avut copii, iar sotia sa a decedat la randul ei.
Pentru a avea un parat, ar trebui sa identific eventualii mostenitori din clasele subsecvente II-IV.
Care ar fi procedura de gasire a eventualilor mostenitori din clasele subsecvente: 1. printr-un notar public sa verifice daca s-a dezbatut succesiunea dupa de cuius (paratul decedat in speta de mai sus) sau
2. printr-o cerere adresa seviciului comunitar de evidenta populatiei sa caut alti mostenitori din clasele II-IV daca au existat sau mai exista?
Va multumesc anticipat
Cred ca in primul rand trebuie sa faceti o adresa catre Camera Notarilor publici si sa solicitati sa vi se comunice daca a avut loc dezbaterea succesiunii dupa cele 2 persoane indicate.In functie de acest raspuns veti vedea ce faceti mai departe.

succes
av. Ileana Schwarz
Va multumesc mult.
Cu deosebita stima,
Avram Razvan