Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Garantii - angajat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Garantii - angajat

Buna ziua!
In cazul in care un angajat nu este gestionar, se poate retine sume din salariu cu titlu de garantie? Care act normativ prevede?
Multumesc anticipat pt raspuns
Un sofer care cara marfa are gestiunea marfii transportate fara sa fie si gestionar. I se poate opri garantie materiala.
Multumesc pt timpul acordat.
Am mai ramas cu o nelamurire, daca nu au calitatea de gestionar (nu dorim sa trecem in fisa postului, din cauza cumulului de functii, pt cavor remuneratie si pt functia de gestionar) atunci nu putem face nici contract de garantie materiala (sau se poate?, dar modelele vazute de mine toate au fost de gen angajator cu salariat-gestionar) si cum putem retine aceste garantii?
hajnyci, utilizator