Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Garantii materiale
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Garantii materiale

In ce conditii unei persoane încadrată într-o unitate pe post de muncitor,i se poate reţine o garanţie din salariul său pentru faptul ca ţine BENEVOL gestiunea materialelor unităţii, postul de gestionar neexistând normat în statul de personal ?
Daca bunurile firmei sunt gestionate de un salariat al firmei, chiar daca nu este incadrat gestionar, acelei persoane i se poate retine garantie din salariu pana la acoperirea a 5 salarii.
Numai in conditiile in care are incheiat un contract de garantie, se poate opri garantia respectiva.

Garantia in numerar va fi de minimum un salariu si de maximum trei salarii tarifare lunare ale gestionarului; ea nu va putea depasi valoarea bunurilor incredintate.
Cornel Vasile, Consilier juridic
freeelis a scris:

Numai in conditiile in care are incheiat un contract de garantie, se poate opri garantia respectiva.

Contractul de garantie poate fi incheiat intre societate si salariat (sa zicem un spalator autiovehicule) ? De exemplu pentru acoperirea unor pagube pricinuite de salariat in timpul executarii muncii ( rupe un stergator de parbriz sau mai rau manerul portierei...), sau pentru faptul ca a folosit in mod necorespunzator aparatura din dotare si aceasta s-a defectat?
Legea nr.22/1969 prevede ca un astfel de contract se incheie numai pentru persoanele care au calitatea de gestionar .. in cazul dvs, se poate prevede in fisa postului o astfel de raspundere a salariatului respectiv sau in reg.intern al angajatorului.