Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Liberare conditionata
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Liberare conditionata

buna ziua am si eu o intrebare:sotul meu a primit o pedeapsa de 9 luni inchisoare la care sau adaugat 3 luni pentru ca avea din urma o condamnare cu suspendare si care in monetul deciziei a fost anulata, deci un an inchisoare. avocatul nostru zice ca in termen de trei luni nu putem cere eliberare conditionata. este adevarat sau doar trage el de timp? exista si alte metode prin care am putea cere eliberarea dupa o anumita perioada de sa zicem 3 luni? multumesc
trebuie sa execute 2 ani si 4 luni zi la zi din care se scad zilele castig.
sa se inscrie la cursuri ca sa i-a castig cat mai mult.
daca are posibilitatea sa mearga la un penitenciar aproape de domiciliu si unde sa fie scos la munca , mai bine merge acolo deoarece poate castiga SI 7 ZILE PE LUNA.
Pff...ce au trecut lunile :).
Pana in prezent a executat 1 an si 10 luni (cu luna asta ;) ) din 3 ani si 6 luni.
Are doar rapoarte de buna purtare pt ca a participat la multe activitati, a muncit 3 luni (ca atat s-a putut) si a facut si un curs de calificare profesionala.....
Incep sa-mi pierd rabdarea EU, daramite el....Ce sanse ar avea de reusita daca face acum cerere de eliberare conditionata?
nici o sansa.
liberarea conditionata in cazuri speciale poate fi acordata altor categorii de persoane adica celor care din cauza sanatatii sau din alte cauze nu sunt folositi la munca ......
nu e cazul aici .
decat daca vreti sa cheltuiti niste bani.
rog frumos pe cei ce stiu sa dea un raspuns la urmatoarea intrebare - doresc o lamurire mai exacta a acestui calcul de intrare in comisie , anume - pentru o pedeapsa de 7,6 ani (90 luni ) 2/3 din pedeapsa este 60 luni , iar acuma zilele cistigate prin munca se scad din cele 60 de luni sau din totalul celor 90 luni ? va multumesc anticipat
silvia7, utilizator