Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Liberare conditionata
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Liberare conditionata

buna ziua am si eu o intrebare:sotul meu a primit o pedeapsa de 9 luni inchisoare la care sau adaugat 3 luni pentru ca avea din urma o condamnare cu suspendare si care in monetul deciziei a fost anulata, deci un an inchisoare. avocatul nostru zice ca in termen de trei luni nu putem cere eliberare conditionata. este adevarat sau doar trage el de timp? exista si alte metode prin care am putea cere eliberarea dupa o anumita perioada de sa zicem 3 luni? multumesc
multumesc pt raspuns tot ce am inteles este k pt a putea sa fac cerere de eliberare conditionata persoana in cauza trebuie sa execute cel putin3luni din cele 5luni pe kre le are de executat.:(:(avand doar1luna si11zile executate pana in prezentCe nedreapta mi se pare viata uni omoara oamenii si sunt liberi nefiind considerati pericol public iar alti kre din inconstienta,teribilism sau cum vreti sa i spuneti ajung la inchisoare fiind considerati pericol public:((:((:O:Odar probabil legea nu i la fel pt totiX-(va multumesc inca odata toate cele pune tuturor cu mult respect laura
Ma intriga nemultumirea dumneavoastra... cine l-a pus sa savarseasca din nou infractiuni dupa ce a fost condamnat o data? Prima data te iarta legea si daca omori pe cineva (din culpa) dar a 2-a oara nu te iarta nici daca treci pe rosu la semafor:)) Nedrept e tocmai ca scapa prea usor infractorii in Romania... ce te faceai de erai in SUA unde se cumuleaza pedepsele si te trezesti ptr. mici incalcari ale legii cu 300 de ani inchisoare?
Ei, nici chiar asa.:D
La 300 de ani de inchisoare se ajunge greu.
Dle nemultumirea mea este legata de felul in care judecatorul a vrut sa i dea o lectie unei persoane kre spune dansul prezinta pericol social,nu sa tinut cont k un infractor a incercat sa mearga pe drumul cel bun,a obtinut permisul de conducere avea serviciu si nu sa luat in considerare cum sa comis fapta fara a avea consecinte grave .:sorry::sorry: nu vreau sa acuz pe nimeni dar pe cel kare a omorat un om la volanul unui bolid cine la judecat?cu siguranta nu judecatorul kre a vrut sa i dea o lectie fratelui meu.Dk intradevar de dat o lectie penitenciarul nu a fost o solutie mai bne ii pune pe acesti asa numiti '''pericole publice''sa faca ceva in folosul comunitati apropo de america dar noi nu traim in america si nici nu avem posibilitatiile lor:D:DPenitenciarul este locul in kre inveti sa te perfectionezi pacat k din ''gainar''poti ajunge cu adevarat infractor.#-o#-o#-o#-osper sa mi fi inteles nemultumirea acum .cu mult respect laura
buna ziua se poate sa mi spuna cineva exact unde trebuie depusa cererea de eliberare conditionata de avocatul sau persoana condamnata?ma multumesc anticipat.cu respect laura
ContSters74776, utilizator