Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Liberare conditionata
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Liberare conditionata

buna ziua am si eu o intrebare:sotul meu a primit o pedeapsa de 9 luni inchisoare la care sau adaugat 3 luni pentru ca avea din urma o condamnare cu suspendare si care in monetul deciziei a fost anulata, deci un an inchisoare. avocatul nostru zice ca in termen de trei luni nu putem cere eliberare conditionata. este adevarat sau doar trage el de timp? exista si alte metode prin care am putea cere eliberarea dupa o anumita perioada de sa zicem 3 luni? multumesc
Cred ca sint batuta in cap #-o,cuvintul efectiv,scos din contextul legii nu il inteleg.Deci: are de executat 4 ani,nu e recidivist,conduita buna,rapoarte bune,munceste la bucatarie.Face 2 ani? Pai atunci la ce ii mai foloseste munca...ori cu munca ori fara munca tot 2 ani face?

Multumesc d-lui Elis pentru raspuns,poate ma puteti ajuta in continuare.Cu respect,Arina
Legea nr.275/2006 prevede :
art. 76. - (1) Pedeapsa care este considerata ca executata pe baza muncii prestate sau a instruirii scolare si formarii profesionale, in vederea acordarii liberarii conditionate, se calculeaza dupa cum urmeaza:
a) in cazul in care se presteaza o munca remunerata in conditiile prevazute in art. 59 alin. (1) si (2), se considera 5 zile executate pentru 4 zile de munca, in cazul condamnatilor majori, si 3 zile executate pentru 2 zile de munca, in cazul condamnatilor minori si tineri;
b) in cazul in care se presteaza o munca neremunerata in conditiile prevazute in art. 59 alin. (1) si (2), se considera 4 zile executate pentru 3 zile de munca, in cazul condamnatilor majori, si 2 zile executate pentru o zi de munca, in cazul condamnatilor minori si tineri;
c) in cazul in care munca este prestata in conditiile prevazute in art. 59 alin. (3), se considera 4 zile executate pentru 3 zile de munca;
d) in cazul in care munca este prestata in conditiile prevazute in art. 59 alin. (4), se considera 3 zile executate pentru 2 nopti de munca;
e) in cazul participarii la cursuri de scolarizare sau de calificare ori recalificare profesionala, se considera 30 de zile executate pentru absolvirea unui semestru scolar si 15 zile executate pentru absolvirea unui curs de calificare ori recalificare profesionala;
f) in cazul elaborarii de lucrari stiintifice publicate sau inventii si inovatii brevetate, se considera 3 zile executate pentru 2 zile de munca.
(2) Reducerea fractiunii de pedeapsa care este considerata ca executata pe baza muncii prestate sau a instruirii scolare si formarii profesionale nu poate fi revocata.

Cei 2 ani care trebuie sa fie executati efectiv se calculeaza potrivit acestui articol.
Va multumesc! Arina.
Arina N., utilizator
Buna ziua, deocamdata este doar un simplu detinut. A facut cerere sa munceasca dar inca nu a primit raspuns i s-a spus ca nu sunt locuri disponibile. As mai avea o intrebare: condamnare care a primit-o de 9 luni plus cele trei luni de la suspendarea consitionata care au fost si ele adaugate condamnarii adica o condamnare de 1 an. Perioada care trebuie sa stea in penitenciar este de 1 an? eu am auzit ca zilele de inchisoare sunt altfel calculate decat zilele normale, iar atuci cand a ajuns la peniteciar i s-a spus ca are de stat 8 luni. care e explicatia? a inteles el gresit sau asa este? Din cate am inteles din cele ce a-ti scris abia dupa ce executa 2/3 din pedeapsa poate cere eliberarea conditionata. adica 8 luni din condamnarea de 1 an,nu? Multumesc
Cam tarziu am descoperit acest forum!
Am nevoie disperata de informatii,mi-am pus toate sperantele in avocati imei si toate visele mi-au fost spulberate.
Sotul meu a primit o condamnare de 5 ani intr-un tribunal din Paris.
Acum incerc sa fac tot ce-mi sta in putere sa construiesc un dosar pt eliberare conditionata.
Pe langa alte documente care prezinta familia noastra si nevoile si problemele de care ma lovesc eu si copilul nostru in varsta de 6 ani, am gasit o persoana juridica care este de acord sa-i ofere un loc de munca pe perioada nedeterminata (va face o promisiune de angajare).
Pana a data procesului,respectiv:10.07.08,s-a savarsit 1 an de zile de detentie preventiva .

RUGAMINTE MEA ESTE SA-MI SPUNETI DACA ESTE BINE CEEA CE FAC SI, DE ASEMENEA,SA-MI SPUNETI DACA AR MAI FI SI ALTE ASPECTE DE CARE SA TIN CONT!

VA MULTUMESC!