Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Creare aplicatie
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Creare aplicatie

Buna ziua,

Am creat si eu o aplicatie pentru internet.
As dori sa stiu cum se procedeaza pentru protejarea acesteia ( mai mult a ideii aplicatiei ) nu a aplicatiei in sine.

Trebuie inregsitrata la osim sau cum se procedeaza?

Ce se intampla daca ideea este deja utilizata de altcineva pentru a obtine acelasi rezultat ca si softul realizat de mine dar prin alte metode ?

Eu pot scoate softul pe piata ?

As dori deasemenea daca printre dvs se gasesc si persoane careau mai avut cazuri cu domeniu online sa imi lase un PM sau date de contact.

Cu stima
nawscape, utilizator
Buna ziua,

ideea per se a aplicatiei nu se protejeaza. O posibila protectie a unei idei este un contract de know how dar nu cred ca este cazul dvs.

ceea ce se bucura de protectie este softul in sine (orice expresie a unui program, programele de aplicaţie şi sistemele de operare, exprimate în orice fel de limbaj, fie în cod-sursă sau cod-obiect, materialul de concepţie pregătitor, precum şi manualele- art72(1) L 8/1996).

totusi, materializarea unei idei poate fi susceptibila de protectie printr-un vector de drepturi recunoscute de lege- dreptul la marca, drept de autor, dreptul la desen, dreptul la brevet (daca e cazul).

De aceea, pentru a va propune o strategie de protectie (in cazul in care se poate), va rog sa dati mai multe detalii despre aplicatie/idee