avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 908 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... tentativa de crima
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

tentativa de crima

am un prieten care tocmai a fost condamnat la 4 ani de inchisoare pt tentativa de crima.a reusit totusi sa fuga din tara.am auzit ca dupa 6 ani nu o sa mai fie cautat pt ispasirea pedepsei.este adevarat?
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 22:48, 3 Februarie 2011
Termenele de prescripţie a executării pedepsei


Art. 126. - Termenele de prescripţie a executării pedepsei pentru persoana fizică sunt:
a) 20 de ani, când pedeapsa care urmează a fi executată este detenţiunea pe viaţă sau închisoarea mai mare de 15 ani;
b) 5 ani, plus durata pedepsei ce urmează a fi executată, dar nu mai mult de 15 ani, în cazul celorlalte pedepse cu închisoarea;
c) 3 ani, în cazul când pedeapsa este amenda.
Este imposibil,este doar visul celui in cauza sau ati fost informat in mod eronat.
Prevederile art.126 lit.b c.pen,sunt foarte clare(5 ani +4 ani,durata pedepsei=9 ani)
Este vorba despre 9 ani de data ramenrii definitive a hotararii,cu conditia ca termenul de prescriptie sa nu fi fost intrerupt,situatie in care ,de la data intrerruperii prescriptiei se vor calcula din nou 9 ani.
Ultima modificare: Joi, 3 Februarie 2011
Radu Gabrian, Mediator
Da,sunt slabe sanse sa scape de executarea pedepsei.
Este foarte probabil sa fie extradat atunci cand va fi localizat.
Buna seara,
Domnii av.v-au spus cit trebuie sa stea "fugit"prietenul dvs.

Este imposibil,este doar visul celui in cauza sau ati fost informat in mod eronat.
Prevederile art.126 lit.b c.pen,sunt foarte clare(5 ani +4 ani,durata pedepsei=9 ani)

Cred ca este cumplit de stresant sa te uiti ~9 ani in spatele tau si sa dormi iepureste.Incercati sa va convingeti prietenul sa-si accepte pedeapsa(soarta). 4 ani trec mai repede decit 9 si este "acasa"."Fugit"...nu se stie cum ii va fi,departe de familie,de prieteni..Nu este deloc usor printre straini.Este alegerea dinsului.:luck:


Cei 9 ani pot fi relativ putini...
Exista si institutia intreruperii prescriptiei executarii pedepsei...
Adica...dupa 9 ani de asteptare...sa constate ca mai are de asteptat...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

In cat timp se prescrie o pedeapsa cu inchisoarea? Maria270 Maria270 Buna ziua, As dori sa stiu in cat timp se prescrie o pedeapsa finală de 4 ani închisoare şi 2 ani pedeapsă complementară? Momentan nu ma aflu in ... (vezi toată discuția)
Cod penal Daniel Badea Daniel Badea Un prieten are o condamnare definitivă și irevocabilă de 7 ani cu executare. Sa emis si mandat prin Interpol de extrădare. După cati ani se prescrie ... (vezi toată discuția)
Pedeapsa cu executare, condamnat plecat in strainatate andrei1987tymy andrei1987tymy am si eu o intrebare sunt plecat in strainatate si am o pedepasa de un an cu executare ce se poate intampla cat timp ar trebui sa nu mai vin acasa ?? (vezi toată discuția)