Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... tentativa de crima
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

tentativa de crima

am un prieten care tocmai a fost condamnat la 4 ani de inchisoare pt tentativa de crima.a reusit totusi sa fuga din tara.am auzit ca dupa 6 ani nu o sa mai fie cautat pt ispasirea pedepsei.este adevarat?
Termenele de prescripţie a executării pedepsei

Art. 126. - Termenele de prescripţie a executării pedepsei pentru persoana fizică sunt:
a) 20 de ani, când pedeapsa care urmează a fi executată este detenţiunea pe viaţă sau închisoarea mai mare de 15 ani;
b) 5 ani, plus durata pedepsei ce urmează a fi executată, dar nu mai mult de 15 ani, în cazul celorlalte pedepse cu închisoarea;
c) 3 ani, în cazul când pedeapsa este amenda.
Este imposibil,este doar visul celui in cauza sau ati fost informat in mod eronat.
Prevederile art.126 lit.b c.pen,sunt foarte clare(5 ani +4 ani,durata pedepsei=9 ani)
Este vorba despre 9 ani de data ramenrii definitive a hotararii,cu conditia ca termenul de prescriptie sa nu fi fost intrerupt,situatie in care ,de la data intrerruperii prescriptiei se vor calcula din nou 9 ani.
Radu Gabrian, Mediator
Da,sunt slabe sanse sa scape de executarea pedepsei.
Este foarte probabil sa fie extradat atunci cand va fi localizat.
Buna seara,
Domnii av.v-au spus cit trebuie sa stea "fugit"prietenul dvs.

Este imposibil,este doar visul celui in cauza sau ati fost informat in mod eronat.
Prevederile art.126 lit.b c.pen,sunt foarte clare(5 ani +4 ani,durata pedepsei=9 ani)

Cred ca este cumplit de stresant sa te uiti ~9 ani in spatele tau si sa dormi iepureste.Incercati sa va convingeti prietenul sa-si accepte pedeapsa(soarta). 4 ani trec mai repede decit 9 si este "acasa"."Fugit"...nu se stie cum ii va fi,departe de familie,de prieteni..Nu este deloc usor printre straini.Este alegerea dinsului.:luck:

Cei 9 ani pot fi relativ putini...
Exista si institutia intreruperii prescriptiei executarii pedepsei...
Adica...dupa 9 ani de asteptare...sa constate ca mai are de asteptat...