Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Amenda contraventionala
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Amenda contraventionala

Buna ziua,

Vreau sa stiu si eu ce pot face in urmatorul caz pe care il prezint:
Am urcat in autobuz fara bilet, am fost prinsa de controlori eu trebuia sa cobor la urmatoarea statie iar ei nu m-au lasat, l-am zis in nenumarate randuri ca trebuie sa cobor sa ma lase sa cobor si le dau si date si tot, nu au vrut ba mai mult m-au inconjurat in autobuz 3 domi si o doamna.
Au inceput sa ma faca drogata si mucoasa si in toate felurile si va dati seamna ca am inceput sa ma cert cu ei si am refuzat sa ma mai identific in fata lor.
Dupa ce au ajuns la capat de linie m-au inchis in autobuz in asteptarea jandarmilor in acest timp unul dintre ei a inceput sa tipe la mine si a ridicat mana sa dea in mine dupa care cand au venit jandarmii a plecat.
Cand au venit jandarmii mi-au cerut sa ma identific eu intre timp il sunasem pe prietenul meu care mi-a zis sa nu le zic nimic pana nu ajunge el, si l-am rugat pe un jandarm sa-mi zica si mie ce drepturi am si sa ma lase 2 minute si dupaia ii zic toate datele.
Cand a auzit a chemat direct echipajul si au venit cu o duba si m-au dus la sectie pe drum inspre sectie m-am identificat dar totusi am primit amenda.
Tin sa precizez ca jandarmii care au venit primii nu mi-au aratat nici o legitimatie... nimic.
Eu acum vreau sa depun contestatie si vreau sa fac ceva si in legatura cu acei controlori.
Am fost la dispecerat si am cerut sa-mi zica numele controlorilor dar au zis ca ei nu stiu nimic.
A doua zi am sunat la RATBV si am cerut numele controlorilor dar nu am primit decat 2 nume desi ei erau 4.
Ce as putea sa fac?
Eu sunt dispusa sa-mi asum vina cu biletul dar mai departe tratamentul la care am fost supusa mi se pare umilitor si nedrept .
Faptul ca ati fost fara bilet,treceti pe planul secund.
In mod corect dvs.trebuie sa fiti amendata pentru lipsa biletului,iar controlorii trebuie sa fie sanctionatoi pentru comportment inadecvat.
Cred ca problema dvs este ca nu aveti probe pentru a demonstra comportamentul contolorilor.
Daca aveti astfel de probe care atesta acest comportament,formulati plangere penala impotriva acestora pentru purtarea abuziva ,conform art.250 c.pen.
In alta ordine de idei,asteptati-va sa va soseasca la domiciliu si procesul verbal de contraventie al Jandarmeririe ,in afara de cel al controlorilor