Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit IMPOZIT PROFIT 2011
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

IMPOZIT PROFIT 2011

Buna ziua,
am urmatoarea situatie:
-pe primele 3 trimestre 2010 am declarat si platit impozit minim in suma de 3225 lei;
-pe trim.4 impozit calculat este de +46 lei;
In ianuarie in declaratia 100 nu am declarat impozit,urmind sa depun cele doua declaratii 101 pina la 25 februarie.
ANII ANTERIORI 2010 am avut pierdere.
Acum trebuie sa platesc cei 46 lei pina la 25 feb?
Iar pe 2011 cum procedez?
Mentionez ca inainte de forfetar am fost platitor pe veniturile micro.,unde era mai usor de calculat ce ai de plata.
Va multumesc.
Daca ati avut pierdere fiscala in anul anterior (vezi D.101/2009) veti tine cont de ea la calculul impozitului pe profit si nu veti plati impozit pana nu acoperiti pierderea fiscala.
Asadar,daca aveti pierderi fiscale de recuperat din perioade fiscale anterioare ,eu nu inteleg cum de va iesit de plata cei 46 de lei.Nu ati tinut cont de pierderea fiscala anterioara de recuperat atunci cand ati facut calculul impozitului pe trim 4?
Daca va iese pierdere fiscala si in perioada ian-sept.2010,tineti cont si de aceasta la calculul impozitului pe trim 4.
In 2011,la fiecare trimestru cand o sa calculati impozitul pe profit datorat veti tine cont de pierderea fiscala anterioara si nu veti avea impozit de plata pana nu o acoperiti.
Multumesc pentru raspuns,
dar eu nu am depus niciodata declaratia 101 ,fiindca am fost micro si am platit impozit pe venitul microintreprinderilor si am depus decit declaratia 100/102.
Anii 2007 si 2008 pierdere
2009 impozit pe venit respectiv IMPOZIT MINIM -final pierdere
2010 (1-30 SEPT)- impozit pe venit respectiv IMPOZIT MINIM
2010 TRIM 4 ,,,,OBLIGAT SA TREC LA 16% impozit profit =46 lei aferent trim.4
Deci ?
Dvs. ati fost platitor de impozit pe venitul microintreprinderii pana la data de 31.12.2009.
Incepand cu data de 01.01.2010, ati devenit (obligatoriu, prin efectul legii), platitor de impozit pe profit. Asadar, pe trimestrele I, II si III, trebuia sa calculati impozit pe profit prin aplicarea cotei de 16% asupra profitului impozabil, iar apoi faceati comparatia cu impozitul minim si declarati si plateati suma cea mai mare rezultata din aceasta comparatie. Aceasta procedura a fost valabila pentru perioada 01.01.2010 - 30.09.2010.
Pentru perioada 01.10.2010 - 31.12.2010, aplicati cota de 16% asupra profitului impozabil realizat in aceasta perioada, fara a mai face comparatia cu impozitul minim.
Pierderile realizate in perioada in care firma a fost microintreprindere nu sunt deductibile din punct de vedere fiscal la calculul impozitului pe profit.