Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... are sotul dreptul la somaj?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

are sotul dreptul la somaj?

Sotul meu a lucrat in ultimii 2 ani la mai multi angajatori. In anul 2010 a lucrat la 2 angajatori din mai pana la mijlocul lui octombrie. A fost la somaj si cineva de acolo i-a studiat dosarul si i-a spus ca sa nu depuna dosarul ca nu are dreptul sa ia indemnizatia. Este adevarat ?? El a lucrat si vreo 10 luni in 2009. Se incadreaza la indemnizatia de somaj?
Multumesc anticipat pentru raspuns.
1. Trebuia sa-i spuna si de ce nu poate beneficia de indemnizatie de somaj.
2. Pentru a beneficia de indemnizatie de somaj trebuie ca in ultimele 24 de luni (de la data depunerii dosarului la Agentia de Somaj) sa aiba 12 luni lucrate si cotizate la somaj.
3. Cele 12 luni nu trebuie sa fie neaparat consecutive si nici neaparat la acelasi angajator.
Multumesc pentru raspunsul complet si exact.