Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie nerevizuibila
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie nerevizuibila

buna ziua sunt pensionata pecaz de boala grad 3 am varsta de 54 ani si 2 luni .am stagiul de cotizare de 32 ani 4luni si 26 zile .ani lucrati la grupa 2 19 ani 8 luni si 19 zileasi dori sa stiu cand pot sa ies la pensie nerevizuibila?
Daca aveti 19 ani in grupa II-a,acestia va aduc o reducere de 4 ani din 60 de ani si 7 luni.Asadar limita de varsta la 56 ani si 7 luni.Nerevizuibila dupa implinirea varstei de 55 ani si 7 luni.
Legea 263/2010 Art. 79 1) Nu mai sunt supusi revizuirii medicale pensionarii de invaliditate care:

c) au varsta mai mica cu pana la 5 ani fata de varsta standard de pensionare si au realizat stagiile complete de cotizare, conform prezentei legi.