avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1380 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie nerevizuibila
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie nerevizuibila

buna ziua sunt pensionata pecaz de boala grad 3 am varsta de 54 ani si 2 luni .am stagiul de cotizare de 32 ani 4luni si 26 zile .ani lucrati la grupa 2 19 ani 8 luni si 19 zileasi dori sa stiu cand pot sa ies la pensie nerevizuibila?
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 18:40, 3 Februarie 2011
Daca aveti 19 ani in grupa II-a,acestia va aduc o reducere de 4 ani din 60 de ani si 7 luni.Asadar limita de varsta la 56 ani si 7 luni.Nerevizuibila dupa implinirea varstei de 55 ani si 7 luni.
Legea 263/2010 Art. 79 1) Nu mai sunt supusi revizuirii medicale pensionarii de invaliditate care:

c) au varsta mai mica cu pana la 5 ani fata de varsta standard de pensionare si au realizat stagiile complete de cotizare, conform prezentei legi.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie nerevizuibila romeoiorgu romeoiorgu in ce situatie un pensionar cu gradul III de invaliditate revizuibil, poate fi trecut ca nerevizuibil? (vezi toată discuția)
Varsta standard comisia de expertiza medicala paizsmaria paizsmaria Buna ziua Va rog sa ma ajutati,pana la ce varsta trebuie sa se prezinte la comisia de experiza medicala la pensia de boala? (vezi toată discuția)
Pensie de invaliditate cristiana59 cristiana59 Sunt nascuta in octombrie 1959 si am lucrat fara intrerupere din noiembrie 1982 pana in martie 2015,cand am fost pensionata medical ,cu termen de revizuire ... (vezi toată discuția)