Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale cum e definita legal \"practica comerciala\" ?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

cum e definita legal "practica comerciala" ?

Buna seara, va rog un raspuns cu trimitere la anumite articole (cod civil sau comercial) privitor la definirea legala si completa a "practicii comerciale". Multumesc pentru orice informatie.

Reguli prin folosirea repetata a unor clauze contractuale, in armonie cu obiceiurile practicate in diverse centre comerciale si pe care practica comerciala internationala le-a pus in valoare operand o anumita standardizare si unificare a lor, realizata prin diverse metode, precum: - adoptarea de conditii uniforme cu caracter general, - elaborarea de contracte model cu referire la grupe speciale de marfuri, - includerea intr-un anumit contract comercial international a unor conditii generale de livrare. Uzantele comerciale uniforme internationale se subsumeaza conceptului de cutuma, care are o acceptiune mai larga incluzand si uzantele comerciale nestandardizate (necodificate). Uzante locale,speciale,generale,normative ,cutume. Rolul juridic al uzantelor normative este acela de a determina drepturile si obligatiile partilor,intocmai ca si legea . Uzantele normative mai au si un caracter special - specialia generalibus derogant - .Aplicarea uzantelor in temeiul vointei exprese a partilor este reglementata de art.9 al. 1 din Coventia de la Viena - 1980 .
Din cate stiu regula in dreptul comercial roman este in sensul ca uzantele normative , uzantele conventionale nu sunt recunoscute , sau , altfel spus , uzantele nu au caracter de izvor de drept . Articolul 1 din Codul comercial din 1887 precizeaza ca in comert se aplica aceasta lege , iar unde ea nu dispune se aplica Codul civil .