Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Am vandut masina fara contract de vanzare cumparare. ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Am vandut masina fara contract de vanzare cumparare. Cum sa o radiez?

Am vandut masina in baza unei conventii scrise (cu martori, date de identificare), in care cumparatorul se obliga sa plateasca impozitul in 2011, pana facem transcrierea. Cumparatorul nu mai e de gasit, dar am aflat, ca a dat-o mai departe si cui anume. Am gasit persoana, mi-a spus ca a taiat-o si a dat-o la fier vechi, fara a pastra bucata cu seria.
Am recuperat de la el certificatul de inmatriculare si doar o placuta cu numar.
CIV-ul a ramas la mine de la inceput.
Se poate radia in aceste conditii (fara obiectul muncii)?
Scuze am lipsit o vreme...
Am scris ,ca am apelat la un intermadiar. El stie ce acte trebuie intocmite (aduse): copie C.I. , C.I., cerere, CIV, talon, numere, adeverinta de la registru agricol (asa e la tara) cum ca acea curte/gradina exista si restul stie el. Se poate incerca si la un birou de copiat acte serios, care sa-ti faca dosarul complet (cererea este tip), dupa care mergi personal la Politie, serviciul circulatie (cred ca asa ii spune), primesti adeverinta de radiere si mergi la primarie, sa o scoata de la impozit. Culmea culmilor, pe mine m-au pus sa fac cerere, ca doresc, sa scot masina din evidenta lor, cu radierea in mana!!! Au operat in calculator, impozitul a ramas pe primele doua luni si gata.
Astept rezultatul.....tau.
Urez drumuri putine si utile.;)
vivisb, utilizator