Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... auto ca donatie
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

auto ca donatie

Daca o manastire, primeste ca donatie 2 auto, ea are dreptul sa le vandasau sa le doneze mai departe dupa o anumita perioada de timp?
George_Nistor, utilizator
Sigur ca da , donatia reprezinta un act autentic ce transmite proprietate asupra bunului ,astfel incat donatarul devine proprietar exclusiv.
Donatia poate fi pura si simpla sau afectata de modalitate , de exemplu de o sarcina.
In cazul in care ea este afectata de o sarcina , in momentul realizarii acesteia actul se va consolida retroactiv , donatarul devenind proprietarul bunului in momentul realizarii sarcinii.
Sigur ca donatarul , fiind proprietarul exclusiv al bunului donat le poate instraina prin acte juridice , fie ele de vanzare-cumparare, fie ele de donatie.