Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... o mica mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

o mica mostenire

este vorba de casa bunicilor, bunica l-a luat bunicu cu un copil,au facut o casa si inca 3copii inpreuna.Bunici au murit de batrinete, dupa care si copii. Am ramas un singur nepot de la unu din cei 3 copiii si doua nurori de a bunicidar nu au avut copii , plus 3copiii de la copilul bunicului cum ar trebui sa procedam cu mica mostenire,VA MULTUMESC .
Sa apelati la serviciile unui notar care va proceda la deschiderea succesiunii.
Va duceti la notar toti , deschideti succesiunea si notarul va sti ce sa faca.Cel mai bine ar fi sa vindeti propietatea si in functie de cota parte ca revine fiecaruia sa impartiti suma obtinuta!Exista posibilitatea sa va folositi toti de mostenire...ex: in vacante.Situatia dv. este discutabila...porneste in primul rand de la nevoile celor care vin la mostenire!!!!