Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... asistent broker in asigurari
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

asistent broker in asigurari

Buna ziua. Vreau sa devin asistent broker in asigurari. Am ceva experienta ca agent. Va rog sa-mi recomandati cu ce societate broker sa colaborez si cu care nu ( adica cum sa aleg societatea , dupa ce criterii ). Va multumesc anticipat.
Din ce localitate sunteti?
Buna ziua. Multumesc pt raspuns. Mai am o intrebare, poate stupida: Pot face contract cu doi brokeri in acelasi timp ?
Da, insa nu pentru aceiasi asiguratori.
Nu inteleg. Ma intereseaza sa fac contracte cu doi brokeri diferiti in calitate de asistent broker. Tinand cont ca aproape toti brokerii au contracte cu cei mai importanti asiguratori, nu stiu ce sa inteleg din raspunsul dumneavoastra.
În conformitate cu normele CSA, fiecare asistent în brokeraj este înscris în Jurnalul asistenţilor în brokeraj, primind un cod unic de înregistrare care trebuie înscris atât pe documentele de asigurare pe care le emite, cât şi pe legitimaţia eliberată acestuia de brokerul de asigurare care-l mandatează.
In baza acestui cod unic, nu se pot emite documente de asigurare pentru acelasi asigurator, fie de la un broker fie de la altul.Adica : prin brok .1 numai pentru asiguratorii a,b,c iar prin brok. 2 numai pentru asiguratorii m,n,o,p etc.
Iata cum poate arata un pasaj din contractul de asistent brokeraj:

1.1 Societatea de Brokeraj de asigurare autorizeaza Asistentul, in conformitate cu dispozitiile art. 34, din Legea 32/2000 cu modificarile si completarile ulterioare sa duca la indeplinire mandatul de brokeraj si sa incheie contracte de asigurare numele XYZ INSURANCE pentru societatile de asigurare cu care are contracte de mandat XYZ INSURANCE pentru clasele de asigurari prevazute in Anexa 1 la prezentul contract.
1.2 Asistentul va efectua operatiunile mentionate la art. 1.1 numai pentru Brokerul XYZ INSURANCE, fiindu-i interzis pe durata prezentului contract sa intermedieze direct sau prin persoane interpuse, incheierea de contracte de asigurare sau sa duca la indeplinire un mandat pentru un alt broker de asigurare (conform art. 33 alin. 6 - activitatea asistentului de brokeraj este incompatibila cu activitatea de agent de asigurare/reasigurare sau cu activitatea de subagent). In acest sens, la data incheierii prezentului contract, Asistentul va completa o declaratie pe proprie raspundere (Anexa 2 la contract) ca nu este asociat/actionar/persoana semnificativa la societati comerciale ce sunt agenti de asigurare si/sau reasigurare, societati de asigurare si/sau reasigurare.

nucu$, utilizator