Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediul pentru cresterea copilului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediul pentru cresterea copilului

Buna ziua.
Potrivit art.25 alin.2 din OUG 111/2010 este interzis angajatorului sa dispuna incetarea raporturilor de munca sau de serviciu in cazul salariatei/salariatului care se afla in concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la un an, respectiv 3 ani, in cazul copilului cu handicap;
Prin urmare in situatia acordarii concediului pentru cresterea copilului in conditiile art.2 alin.1 lit b din respectiva ordonanta angajatorul are aceasta posibilitate ?
1. S-a discutat mult pe aceasta problema.
2. Exista Codul muncii si OUG 96/2003 care spun ca in timpul CCC nu se poate concedia salariatul.
3. De altfel OUG 111/2010 va fi corectata, asa au spus guvernantii.
Multumesc
Pe fond, practic, acest text ar permite o derogare de la dispozitiile Codului Muncii care interzic concedierea in perioada CCC-ului, ceea ce este inadmisibil
OUG nr.111/2010 nu prevedere nicio derogare de la Codul Muncii sau de la OUG nr.96/2003. Sunt situatii total diferite.
OUG nr.111/2010 se aplica numai in cazul persoanelor ai caror copii s-au nascut incepand cu 01.01.2011.

Pentru a vedea mai bine situatia trebuie luat intreg articolul si comparat cu celelelate prevederi.