Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... desfiintare post in concediul de crestere a copilului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

desfiintare post in concediul de crestere a copilului

sunt personal civil la politia de frontiera, ma aflu in concediul de crestere a copilului pana la 2 ani pana pe 29.04.2012 si datorita reorganizarii institutionale am fost informata ca mi s-a desfiintat postul si odata cu revenirea in activitate voi primi preavizul in vederea concedierii. este legal acest lucru? stiu ca este o lege care obliga angajatorul sa te mai tina inca 6 luni la serviciu dupa revenirea in activitate... ma puteti ajuta in acest sens? multumesc!
In primele 6 luni de la revenirea din concediul de crestere a copilului nu puteti fi concediata pentru necorespundere profesionala. Situatia dumneavoastra este diferita, se refera la restructurarea postului, in aceasta situatie puteti fi concediata chiar daca reveniti din CCC.
Me_Isa a scris:

In primele 6 luni de la revenirea din concediul de crestere a copilului nu puteti fi concediata pentru necorespundere profesionala. .....

:hm: Unde este prevazuta aceasta interdictie, stimata colega?
OUG nr.145/2008 , OUG nr.111/2010, Codul Muncii sau OUG nr.96/2003 nu prevad asa ceva ...

@ tumonique
Este corect cum procedeaza angajatorul ...
Cornel Vasile, Consilier juridic
Copilul user-ului @tumonique este nascut in 2010 deci mamei nu i se aplica prevederile OUG 111/2010:
Art. 1
Prevederile art. 2—29 reglementeaza drepturile care se acorda persoanelor ai caror copii se nasc incepand cu data de 1 ianuarie 2011, precum si celor aflate in situatiile prevazute la art. 8 alin. (2), incepand cu aceasta data.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Am raspuns in baza OUG privind protectia maternitatii la locul de munca, art 21 alin 1,2,3,
Me_Isa a scris:

Am raspuns in baza OUG privind protectia maternitatii la locul de munca, art 21 alin 1,2,3,

Cititi mai bine acea prevedere la care faceti referire ...? :-/