Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Sechestrul penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Sechestrul penal

Se poate institui aceasta masura pe un imobil pe care exista deja o ipoteca conventionala (gaj catre banca)?
DA. Poate fi scos si la vanzare prin executare silita in urma unei sentinte civile investite cu formula executorie.
Da , numai ca masura sechestrului penal este dispusa organul de urmarire penala sau de instanta!
B-)
[ link extern ]
Se poate institui aceasta masura,si vor fi doi creditori,in solidar.
Dar daca imobilul (apartament) este detinut in coproprietate (sot si sotie) iar masura sechestrului penal il vizeaza doar pe sot (adica bunurile lui personale), se poate institui aceasta masura? Cum va proceda exact organul de urmarire/cercetare penala - parchetul sau instanta - sa instituie aceasta masura pe bunuri in coproprietate?
Absolut.