avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 868 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Sechestrul penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Sechestrul penal

Se poate institui aceasta masura pe un imobil pe care exista deja o ipoteca conventionala (gaj catre banca)?
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 19:12, 6 Februarie 2011
DA. Poate fi scos si la vanzare prin executare silita in urma unei sentinte civile investite cu formula executorie.
Da , numai ca masura sechestrului penal este dispusa organul de urmarire penala sau de instanta!
B-)
[ link extern ]
Se poate institui aceasta masura,si vor fi doi creditori,in solidar.
Dar daca imobilul (apartament) este detinut in coproprietate (sot si sotie) iar masura sechestrului penal il vizeaza doar pe sot (adica bunurile lui personale), se poate institui aceasta masura? Cum va proceda exact organul de urmarire/cercetare penala - parchetul sau instanta - sa instituie aceasta masura pe bunuri in coproprietate?
Absolut.

Alte discuții în legătură

Partajarea unui imobil grevat de sechestre asiguratorii sammy44 sammy44 sunt coproprietara unui imobil care urmeaza a fi partajat. in urma divortului mi s-a incredintat spre crestere copilul. apartamentul este grevat de sechestre ... (vezi toată discuția)
Infractiunea de inselaciune si la legea cec-ului sammy44 sammy44 in anul 2002 mi s-a intocmit dosar penal pt fapte prevazute si pedepsite de art.215 al.4 si art. 34 pct.2 din Legea 59/1934. In temeiul art.163-166 c.p.p. cu ... (vezi toată discuția)
Executare bunuri sotie angelaang angelaang Va rog a-mi raspunde la urmatoarea intrebare; – Executorul poate pune sechestru sau ma poate executa silit daca sotul meu in urma unui delict este ... (vezi toată discuția)