Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale patrimoniul societatii comerciale cu raspundere ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

patrimoniul societatii comerciale cu raspundere limitata

Sa fiu mai explicita ---Societatea comerciala a fost infiintata in romania de un cetatean strain.Dupa infiintare a cumparat pe societate terenuri.Societatea a fost radiata de Registrul comertului.Nu are nici un fel de datorii fata de bugetul statului si nici alte creante.Cum poate sa treaca terenurile din proprietatea societatii comercilae , care s-a desfiintat in proprietatea personala a sa ca cetatean strain?Are acest drept? Ce lege reglementeaza acest drept ?Cum se procedeaza ?
Probabil societatea a fost radiata ca urmare a unei cereri de dizolvare introdusa conform art. 237 din Legea nr. 31/1990.
Daca este asa, alin. (10) din articolul sus-mentionat spune ca bunurile persoanei juridice radiate revin fostilor asociati.

Fiind vorba de terenuri si avand in vedere faptul ca fostul asociat unic este cetatean strain, trebuie sa aveti in vedere si prevederile Legii nr. 312/2005.