Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pacientul internat are acces la rezultatul analizelor ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pacientul internat are acces la rezultatul analizelor medicale?

SUNT INTERNAT IN SPITAL. MI SAU FACUT ANALITA DE SANGE.SUNT INDREPTATIT SA SOLICIT VIZUALIZAREA ACESTOE REZULTATE?
REFERITOR LA REZULTATUL TOMOGRAFIEI COMPUTERIZATE AM VREUN DREPT DE CONSULTARE (EVENTUAL COPIERE PE SUPORT MAGNETIC)?
ASTEPT RASPUNS URGENT
Am cautat in Legea drepturilor pacientului si in normele de aplicare si aveti dreptul sa fiti informat de starea dumneavoastra de sanatate. N-am gasit dreptul de a consulta toate analizele proprii. Legea 46/2003 spune

Art. 12.
Pacientul are dreptul sa solicite si sa primeasca, la externare, un rezumat scris al investigatiilor, diagnosticului, tratamentului si ingrijirilor acordate pe perioada spitalizarii.

Deasemenea, contractul cadru in vigoare prevedere ca la externare veti primi o scrisoare medicala catre medicul de familie, cu analizele efectuate. In legatura cu copierea pe CD a rezultatului CT, cred ca de obicei costa. Poate sunt mai documentati alti colegi.
Multumesc mult ptr promtitudine.
Am pus presiune folosindu-ma de art Art. 24.
Pacientul are acces la datele medicale personale.
Si miau fost dictate pe sub mana.
La analizele de la Computer tomograf am fost si sunt dispus sa platesc suport magnetic extern(SAU PROCURAT DE MINE) si taxe inregistrare copiere.
Desi la fisa medicala inca nu au sosit rezultatele (din 29.01.2010) doctorul sustine ca le-ar fi vizualizat la tomograf si nu ar fi probleme.
Personal am dubii in ceea ce doctorul curant sustine.
Din aceasta cauza as fi dorit analizele ptr a putea fi verificate de alt specialist, fara sa iau doza de iradiere.
Oricum in acest spital este secret de stat rezultatele propriilor analize.
In posesia acestor informatii si cu netul prietenul nostru, in cateva minute stii clar unde te aflii.
Macar sprijinul moral merita sa va fie rasplatit cu multa, multa sanatate.
DOREL