Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Procedura si costuri divorta si partaj notarial
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Procedura si costuri divorta si partaj notarial

Care este exact procedura pentru un divort (fara copii minori) si partaj conventional?
Unde pot merge partile: la Primarie sau notar (sau in ambele locuri) ? Ce costuri presupune atat divortul cat si partajul conventional (nu ma refer la cel prin instanta )?
Multumesc.
Scuze,
adutescu are dreptate =D>
Ca motive temeinice instantele au luat in considerare fapte ca:
- întretinerea unui copil dintr-o casatorie anterioara,
- abandonarea fortata a domiciliului comun;
- când unul din soti întretine relatii de concubinaj si detine o parte din bunurile comune
s.a.
RASPUNSUL ESTE AFIRMATIV.
Imi mai puteti spune, va rog frumos, ce valoare estimativa poate avea un partaj in fata notarului? (vreau sa vad daca debitorul isi poate permite asa ceva)
Multumesc.