Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Insusirea unei identitati false
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Insusirea unei identitati false

In urma decesului bunicului meu am ramas (eu si fratele meu dupa tata) impreuna cu un unchi si o matusa,mostenitori pe o parcela de teren de 6 ha,dupa dezbaterea mostenirii,fiecare avand cf.de mostenitor.Unchiul meu a vandut tot terenul,facand abuz de asemanarea de nume(nume identic cu al bunicului meu)in fata notarului unde a declarat ca este singurul proprietar al terenului,neamintind si de ceilalti mostenitori,insusindu-si o suma de bani din vanzarea terenului.Am facut plangere penala si am cerut anularea contractului de vanz.-cumparare.toate acestea in anul 2005 cand am aflat ca a vandut terenul.Tribunalul Sighisoara dispune obligarea la despagubiri si anularea contractului de vanzare cumparare.Dupa 5 ani de judecata,(plini de amanari din parte lui) Curtea de Apel Tg.Muresse anuleaza sentinta de la Sighisoara,nu desfiinteaza contr.de vanzare -cump,nu-l obliga la despagubiri pe motiv ca iese de sub incidenta art 293 al.1 fiind depasit termenul,care a expirat in 2010,cu toate ca am facut dovada insusirii de identitate falsa si existand latura subiectiva a vinovatiei ,suma primita in urma vanzarii. Va rog sa ma sfatuiti ce pot face pt recuperarea terenului. Va multumesc !
In conditiile expuse de dvs. singura varianta ar fi o judecata civila.
In penal se pare ca s-a terminat cu sansele dvs.
Bună ziua,

Părerea mea este că instanța trebuia să soluționeze cauza sub aspectul laturii civile, conform art. 14 C.pr.pen.
Conform art. 346 alin. 4 C.pr.pen., instanţa penală nu soluţionează acţiunea civilă când pronunţă achitarea pentru cazul prevăzut în art. 10 alin. 1 lit. b) ori când pronunţă încetarea procesului penal pentru vreunul dintre cazurile prevăzute în art. 10 alin. 1 lit. f) şi j), precum şi în caz de retragere a plângerii prealabile.
Per a contrario, în situația încetării procesului penal pentru cazul prevăzut de art. 10 lit. g C.pr.pen, instanța soluționează latura civilă.

Ce se prevede în dispozitivul hotărârii? Cînd s-a pronunțat hotărârea? Nu aveți cale de atac laa dispoziție? Formulați-o, sub aspectul laturii civile!

În ultimă instanță, având în vedere că plângerea penală s-a soluționat prin încetarea procesului penal, ca urmare a intervenirii prescripției speciale (art. 124 Cod Penal), sfatul meu este să vă adresați Curții Europene a Drepturilor Omului cu o plângere, pentru încalcarea dreptului la un proces echitabil, conform art. 6 din Convenție, precum și a dreptului la proprietate privata, potrivit art. 1 Protocolul 1 la Convenție.
Va multumesc !
IDinu a scris:

Bună ziua,

Părerea mea este că instanța trebuia să soluționeze cauza sub aspectul laturii civile, conform art. 14 C.pr.pen.
Conform art. 346 alin. 4 C.pr.pen., instanţa penală nu soluţionează acţiunea civilă când pronunţă achitarea pentru cazul prevăzut în art. 10 alin. 1 lit. b) ori când pronunţă încetarea procesului penal pentru vreunul dintre cazurile prevăzute în art. 10 alin. 1 lit. f) şi j), precum şi în caz de retragere a plângerii prealabile.
Per a contrario, în situația încetării procesului penal pentru cazul prevăzut de art. 10 lit. g C.pr.pen, instanța soluționează latura civilă.

Ce se prevede în dispozitivul hotărârii? Cînd s-a pronunțat hotărârea? Nu aveți cale de atac laa dispoziție? Formulați-o, sub aspectul laturii civile!

În ultimă instanță, având în vedere că plângerea penală s-a soluționat prin încetarea procesului penal, ca urmare a intervenirii prescripției speciale (art. 124 Cod Penal), sfatul meu este să vă adresați Curții Europene a Drepturilor Omului cu o plângere, pentru încalcarea dreptului la un proces echitabil, conform art. 6 din Convenție, precum și a dreptului la proprietate privata, potrivit art. 1 Protocolul 1 la Convenție.

Sunt de parere cu dvs. insa deja s-a judecat recursul, din cate a relatat userul.

Prin urmare, numai la CEDO ar mai avea sanse...dar va dura mult...

Mulumesc inca oata! Spuneti-mi va rog pana cand mai am timp sa deschid un proces civil,pt ca fapta s-a petrecut in 2002. Cu stima !