Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Incetare contract prestari servicii
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Incetare contract prestari servicii

Buna ziua, as avea si eu o intrebare..in cazul unui contract de prestari servicii contabile..
Se face incetarea contractului cu data de 1 februarie. Mai avem vreo obligatie de depunere declaratii sau de realizare lucrari contabile pentru luna ianuarie?
Parerea mea este ca nu deoarece aceste lucrari s-ar face dupa data de 1 februarie normal, iar contractul, dupa cum am spus inceteaza incepand cu aceasta data.
V-as fi foarte recunoscatoare daca m-ar lamuri si pe mine cineva.

Depinde cum e specificat in contract. De obicei pe factura scrie "Prestari servicii contabilitate luna ianuarie". Secundar, ar trebui sa fie in simetrie cu prima luna de contract. Daca in prima luna ati efectuat contabilitatea lunii anterioare, acum nu o veti mai face si invers.
Da, normal..in prima luna de contract am realizat contabilitatea pentru luna anterioara!
Asa mi se parea si normal! Va multumesc pentru raspuns!
Prin incetarea contractului, dv-stra nu mai trebuie sa prestati servicii pentru firma respectiva .Asa este legal, doar daca prin contract v-ati angajat sa depuneti anumite situatii(declaratii) ultimei luni de lucru.
Nu ne-am angajat, iar firma a fost notificata cu mult timp inainte!
Va multumesc pentru raspuns!