Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Reziliere contract prestari servicii, fara preaviz
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Reziliere contract prestari servicii, fara preaviz

Buna ziua,
Un contabil (PFA) are contract de prestari servicii cu o societate comerciala.
In contract,se mentioneaza ca pretul prestatiilor va fi achitat pana la data de 25 ale fiecarei luni,pentru luna anterioara.
Contabilul,depune factura reprezentant contravaloarea prestatiilor,la data de 10 a fiecarei luni,pentru luna anterioara.
Deci,societatea are la dispozitie 15 zile sa-i plateasca prestatia.
Tot in contract se mentioneaza si un preaviz de 15 zile in caz de incetare a contractului unilateral.
Problema ar fi urmatoarea:
- Contabilul nu isi primeste banii la timp.Societatea,cu toate ca intarzie plata prestatiilor,ii da banii in rate,afirmand ca nu are lichiditati.
- Contabilul,doreste sa inceteze contractul de prestari servicii,dar nu vrea sa mai efectueze preavizul.
- In acest caz,este posibil sa invoce prevederile art.81 alin.8 din Codul Muncii ?
Acolo fiind vorba de demisie,ar fi aplicabil si in cazul acesta expus mai sus ?
Care ar fi urmarile daca nu ar mai vrea sa efectueze preavizul,avand in vedere ca vrea sa inceteze contractul de prestari servicii din vina societatii,intrucat nu-i plateste pretul prestatiilor la timp.
Exista o alta procedura aplicabila in speta ?
Care ar fi baza legala aplicabila ?
Va multumesc.
Incetarea contractului poate sa aiba loc numai in conformitate cu prevederile din acel contract. In cazul unui PFA nu se aplica prevederile din Codul Muncii deoarece PFA-ul nu este angajatul firmei pentru care presteaza servicii.
Am inteles.
Va multumesc.
O zi buna