Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Plati compensatorii in timpul pensiei anticipate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Plati compensatorii in timpul pensiei anticipate

Buna seara,

Primele 14 luni din pensia anticipata partiala s-au suprapus cu acordarea de plati compensatorii (din totalul de 36 luni, primite la concedirea colectiva). Luna aceasta voi intra in pensie pentru limita de varsta.
Cele 14 luni vor fi luate in calcul la stabilirea valorii punctului de pensie? Dar cei 5 ani de facultate la zi?
Va multumesc pentru raspuns.
Ambele vor intra in calculul punctajelor anuale,respectiv punctajului mediu anual la pensionarea la limita de varsta.
adari, la data iesirii la pensie anticipata partiala a-ti primit 36 compensatii lunare, suma la care s-a retinut cas-ul si impozitul aferent. Acum, la pensia ptr. limita de varsta, se vor lua in calculul punctajului mediu anual salariile compensatorii numai daca ele nu au fost luate deja in calcul la pensia anticipata partiala. Ca perioada cele 14 luni de pensie anticipata partiala nu intra in calculul vechimii la pensie ptr.limita de varsta. Facultatea se ia in calculul vechimii ca "perioada asimilata" la salariul minim pe economie din acea perioada.