Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezbaterea succesiunii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezbaterea succesiunii

Revin cu o intrebare. Dupa ce mi-ati raspuns cu procedura incasarii ultimei pensii , fapt pentru care va multumesc mult, mai am o intrebare . Am fost la notariat si mi-a spus ca nu pot deschide succesiunea deoarece ultimul domiciliul din buletin a matusii mele este la Bucuresti si acolo trebuie sa merg. Adevarat, dar intrebarea mea este : as putea sa demonstrez cumva (printr-o actiune in constatare) ca domiciliul de fapt in ultimii 8 ani a fost la Botosani, ca matusa mea a vandut tot ce avea la Bucuresti si a stat la noi pana a decedat, insa nu i-am schimbat domiciliul si in buletin, greseala noastra. Dosarul de pensie a fost mutat la Botosani. Multumesc mult.
nu cred ca actiunea in constatare poate fi o solutie.
este vorba de o chestiune ce priveste competenta teritoriala a notarilor publici. succesiunea poate fi dezbatuta numai la un birou notarial cu sediul in circumscriptia judecatoriei in care defunctul a avut ultimul domciliu,
Dar domiciliu poate fi conf. C. civ. ,cel ales de titular, dar.............nu cred ca se poate face nimic. Multumesc.
in cadrul dezbaterii succesorale, domiciliul este cel care apare la rubrica corespunzatoare din certificatul de deces, care teoretic ar trebui sa fie identic cu cel din buletinul posedat de defunct la momentul decesului