Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Insolventa
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Insolventa

Buna ziua,

O firma intra in insolventa in 2009. Unicul asociat e sotia. Sotii divorteaza in 2005, fara a face partajul bunurilor detinute. Sotul are o alta firma pe care incet transfera, la bani de nimic, bunurile de pe firma aflata in insolventa. Majoritatea bunurilor comune sunt transcrise pe copilul major. Firma aflata in insolventa are mari datorii catre banci si furnizori. Intrebare: poate fi fostul sot sau copilul pe al carui nume sunt transcrise bunurile, executat de banca pentru recuperarea creantelor firmei care in curand va fi falimentata?

Multumesc!
Daca se dovedeste ca anterior deschiderii prcedurii s-a efectuat transferuri de bunuri si bani in frauda creditorilor, adm judiciar va solicita anularea tranzactiilor respective.
Referior la bunurile personale pana cand nu ramane definitiva o sentinta de atragere a raspunderii pot sa faca ce vor cu aceste bunuri.
Nimeni nu raspunde pentru datoriile angajate de o persoana fizica/juridica decat daca s-a obligat in mod solidar cu aceasta