Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general proces verbal casare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

proces verbal casare

Buna
Am si eu o problema.La firma unde lucrez s-a intocmit un proces verbal de casare pentru niste marfuri care au fost inudate si nu s-au mai putut vinde.(magazin en-detail)
Cum inregistrez in contabilitate acest pv de casare (cum diminuez conturile 371 ,378,4428).
Va rog ajutati-ma.
:((#-o
Se colecteaza TVA, in cazul in care marfa nu este asigurata conf. Codului fiscal art. 21alin 4 litera c.

Norme cod fiscal
Art. 21 alin 4 c
41. Cheltuielile cu bunurile de natura stocurilor sau a activelor corporale, constatate lipsă din gestiune sau degradate şi neimputabile, inclusiv taxa pe valoarea adăugată aferentă, după caz, pentru care s-au încheiat contracte de asigurare, nu intră sub incidenţa prevederilor art. 21 alin. (4) lit. c) din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare.
42. În sensul prevederilor art. 21 alin. (4) lit. c) din Codul fiscal, cheltuielile privind stocurile şi mijloacele fixe amortizabile distruse ca urmare a unor calamităţi naturale sau a altor cauze de forţă majoră sunt considerate cheltuieli deductibile la calculul profitului impozabil, în măsura în care acestea se găsesc situate în zone declarate, potrivit prevederilor legale speciale pentru fiecare domeniu, afectate de calamităţi naturale sau de alte cauze de forţă majoră. Totodată, sunt considerate deductibile şi cheltuielile privind stocurile şi mijloacele fixe amortizabile distruse de epidemii, epizootii, accidente industriale sau nucleare, incendii, fenomene sociale sau economice, conjuncturi externe şi în caz de război. Fenomenele sociale sau economice, conjuncturile externe şi în caz de război sunt cele prevăzute de Legea privind rezervele de stat nr. 82/1992, republicată, cu modificările şi completările ulterioare.
katica, utilizator
Multumesc mult
In opinia mea se colecteaza TVA pe diferenta rezultata din vanzarea sub pret pana la nivelul pretului de achizitie.
Poate sunt sunt si alte pareri.:fight::slap: