Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ce fac dupa o hotarare judecatoreasca (iesire din ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ce fac dupa o hotarare judecatoreasca (iesire din indiviziune)

Buna ziua,
am o hotarare judecatoreasca pe un teren, pe care s-a dezbatut o iesire din indiviziune, o parte teren plus casa si o parte teren, mentionez pe teren si casa proprietari sunt intabulati cu o cota parte de 9/16, cealalta parte avand 6/16 plus 1/16 cumparata prin antecontract, ce pasi trebuiesc urmati pentru a finaliza hotararea si daca puteti sa-mi spuneti ce costuri implica?
Inscrierea in Cartea Funciara a hotararii judecatoresti.
Taxa se stabileste de catre Biroul de Carte Funciara(0,15% din valoarea imobilului, conform grilelor notariale sau conform unei expertize tehnice realizate de un expert ANEVAR)
exista un text de lege care sa permita taxarea la valoarea stabilita de un expert ANEVAR?
hotararea jud se inscrie in CF in urma unei documentatii efectuate de un autorizat cadastru (gasiti lista la OCPI dinjud dvs)
daca este o iesire din indiviziune nu ar trebui sa mai vorbiti despre cote parti ci despre loturi: lotul 1 in suprafata de... cu casa, lotul 2 in suprafata de....
se pot inscrie aceste loturi individual ,adica inscrieti in CF conform sentintei lotul care va intereseaza (cu documentatia aferenta)
onorariu autorizat undeva pe la 1000ron, taxe ocpi 120ron + 0.15% din valoare.......
Seth a scris:

hotararea jud se inscrie in CF in urma unei documentatii efectuate de un autorizat cadastru (gasiti lista la OCPI dinjud dvs)
daca este o iesire din indiviziune nu ar trebui sa mai vorbiti despre cote parti ci despre loturi: lotul 1 in suprafata de... cu casa, lotul 2 in suprafata de....
se pot inscrie aceste loturi individual ,adica inscrieti in CF conform sentintei lotul care va intereseaza (cu documentatia aferenta)
onorariu autorizat undeva pe la 1000ron, taxe ocpi 120ron + 0.15% din valoare.......

Cam tarziu ,dar intreb d-le expert---------,daca mai existati:-/

1000 ron?!:O, ce reprezinta daca masuratorile au fost facute si stabilite de expertiza judiciara?