Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii OUG 117- modif Cod Fiscal
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

OUG 117- modif Cod Fiscal

Daca oug 117 introduce un titlu nou in Codul Fiscal respectiv art2 alin2: contributii de asigurari sociale reglementate si in care la asigurarea de somaj se vorbeste numai de angajat si angajator nu si de pensionar putem trage concluzia ca pana la oug117 un pensionar nu era dator cu contributia de somaj? sau era prevazut undeva?
Am gasit in L76/2002 art 18,19 ca nu ar trebui sa contribuie dar cu toate astea un angajator a oprit contributia de somaj la un salariu compensator a unor pensionari iar in 2011 nu o mai face.
Cunoaste cineva vreo prevedere ca un pensionar ar fi trebuit sa contribuie la somaj ? Multumesc
ei nu mai pot ajunge someri in niciun caz, nu?
Persoanele angajate care au si calitatea de angajati nu platesc contributia la somaj si nici contributia pentru fondul de garantare creante fiscale.
In cazul salariilor compensatorii aceste contributii nu se platesc pentru niciun tip de salariat
Daca ati putea preciza o lege sau un oug care spune ca nu se platesc acele contributii, multumesc.
Nici salariatul si nici societatea nu retine si nu achita contributia de somaj.
La un salariu compensator acordat ca urmare a concedierii, nu se retine contributia de somaj angajat si angajor.
Un pensionar nu poate ajunge somer. Atata timp cat nu contribuie, nu poate beneficia de indemnizatie de somaj.

boerica, utilizator