Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... protectia muncii psi
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

protectia muncii psi

in urma promovarii examenului dupa un curs de 2 saptamani ti se elibereaza un atestat de "inspector protectia muncii" - acelasi lucrucru se intampla si in cazul unui "cadru tehnic PSI"
intrebare : de ce pentru inspector protectia muncii se slocicita studii superioare si pentru cadru tehnic psi NU ???????/
Dupa ultimele modificari aduse C.O.R.-ului, se modifică denumirea ocupaţiei inspector protecţia muncii, codul - 241204, care devine inspector de specialitate protecţia muncii.
Conform COR, cod 516106 reprezinta cadru tehnic cu atribuţii în domeniul prevenirii şi stingerii incendiilor.

Analizand cele doua coduri se observa ca inspectorul face parte din grupa majora 2 "Specialişti cu ocupaţii intelectuale şi ştiinţifice ", pentru care se cere cunoştinţe de înalt nivel , iar cadrul tehnic face parte din grupa majora 5 pentru care nu se cere studii superioare.