Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Informatie
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Informatie

Buna seara ,

Daca eu am o firma si un domeniu web ( .ro ) cum pot colabora cu o persoana fizica ( nu persoana fizica autorizata ) doar pe acest domeniu ? Tin sa precizez ca as vrea ca persoana respectiva sa primeasca un procent ( nu un ``salariu`` fix ) din profitul scos de pe urma site`ului.
Ce acte imi trebuie ?
Intrebarea este foarte prost pusa, sa stiti, nu exista mentiuni legale privind "domeniile". Puteti face un contract, care fiind legea partilor stabileste obligatiile si drepturile fiecaruia. Exista si contracte de comision... Nu va putea totusi evita contributiile sociale / impozitele persoana.

In al doilea rand, trebuie sa mergeti la un avocat pentru un contract atat de complex ca cel dorit, din moment ce persoana ar trebui sa aiba acces la bugetul de venituri si cheltuieli ale site-ului pentru a verifica realitatea cifrelor. Daca primeste doar comision din vanzari este mai simplu.