Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj pentru angajatii unei firme in faliment
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj pentru angajatii unei firme in faliment

Buna dimineata,
Lucrez de doua luni la o firma care acum se inchide . Anterior am lucrat la o firma care acum este in faliment si care nu are platite contributiile pentru somaj
Intrebarea mea este daca am dreptul la somaj si cum se poate proceda in acest caz? multumesc foarte mult pentru raspuns
aryane, utilizator
1. Legea 76/2002 spune:
Art.34...
(2) Constituie stagiu de cotizare şi perioadele în care angajatorul nu a plãtit contribuţia la bugetul asigurãrilor pentru şomaj şi se aflã în procedurã de executare silitã, reorganizare judiciarã, faliment, închidere operaţionalã, dizolvare, lichidare, administrare specialã sau nu şi-a achitat contribuţiile datoritã unor situaţii de forţã majorã.

2. Asadar veti beneficia de indemnizatie de somaj daca indepliniti celelalte conditii legale.