avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 579 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

Buna dimineata.Va rog spuneti-mi exact cum se imparte o avere dobindita in timpul vietii dupa decesul unuia din soti.Sunt 2 copii urmasi.
Cel mai recent răspuns: ContSters97658 , utilizator 08:25, 8 Februarie 2011
buna dimineata,
sotul supravietuitor culege o cota de 1/4, iar descendentii impreuna vor culege o cota de 3/4.
daca bunurile au fost dobandite de catre defunct in timpul casatoriei ca bunuri comune cu sotul supravietuitor ce va intra in masa succesorala este o cota parte de 1/2 din aceste bunuri.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Situatie ipotetica mamalui Stefan mamalui Stefan Buna ziua tuturor, Fiind o mamica responsabila(si nu chiar foarte tanara...),as dori sa stiu ce-l va astepta pe copilul meu in viitor in situatia decesului ... (vezi toată discuția)
In caz de deces, cui revin bunurile mele? MC_COSTIN MC_COSTIN AS VREA SA STIU , IN CAZ CA EU SI SOTUL MEU MURIM, CUI REVIN BUNURILE NOASTRE? NEAVIND COPII, MA GANDESC CA PARINTILOR?SAU SOCRILOR? (vezi toată discuția)
Mostenire alinapauna alinapauna in cazul in care parintii a 2 copii au o locuinta si unul din parinti decedeaza,care vor fi cotele parte a fiecarui copil si respectiv a mamei cand se va face ... (vezi toată discuția)