Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

Buna dimineata.Va rog spuneti-mi exact cum se imparte o avere dobindita in timpul vietii dupa decesul unuia din soti.Sunt 2 copii urmasi.
buna dimineata,
sotul supravietuitor culege o cota de 1/4, iar descendentii impreuna vor culege o cota de 3/4.
daca bunurile au fost dobandite de catre defunct in timpul casatoriei ca bunuri comune cu sotul supravietuitor ce va intra in masa succesorala este o cota parte de 1/2 din aceste bunuri.