Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Am sanse?- partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Am sanse?- partaj

Am divortat acum 3 ani si mi-a fost incredintat copilul pt ca mama lui este plecata in Portugalia de ceva timp. As putea sa deschid partaj dupa atata timp?
Multumesc
Au fost cateva bunuri pe care le-a luat in lipsa mea de acasa. Dar si un imobil cumparat pe numele ei dar in timpul casatoriei( cu banii nostri).Apoi ar mai fi cateva credite , unele semnate si de ea, pe care le platesc eu. Se impart si acestea?:whistle:
MihaiNiky, utilizator
Atunci e relativ simplu: dovediti cu hotararea de divort ca in fapt casatoria s-a desfacut la data de... imobilul fusese achizitionat in timpul casatoriei, incheiate la data de, finalizata la data de.. si cu contractul de vanzare - cumparare incheiat de fosta sotie, care si-a insusit intreaga contravaloare a imobilului, desi nu era exclusiv proprietatea sa si astfel anulati contractul de v-c al imobilului in cauza si il aduceti in masa partajabila.
MihaiNiky a scris:

Au fost cateva bunuri pe care le-a luat in lipsa mea de acasa. Dar si un imobil cumparat pe numele ei dar in timpul casatoriei( cu banii nostri).Apoi ar mai fi cateva credite , unele semnate si de ea, pe care le platesc eu. Se impart si acestea?:whistle:

Obligatiile contractate de fiecare dintre soti pentru indeplinirea nevoilor obisnuite ala casatoriei sunt obligatii comune. Daca creditul contractat a fost luat in acest scop constituie datorie comuna, daca creditul contractat a fost luat pentru satisfacerea unor nevoi personale , atunci datoria este proprie sotului ce a contractat-o.

Instanta are indatorirea de a determina nu numai imprejurarile generale care au ocazionat asumarea obligatiei, ci si care a fost scopul urmarit la asumarea obligatiei, adica implinirea unor nevoi obisnuite ale casniciei.